Mehmet Ayvalıtaş 2 duruşma bugün

Mehmet Ayvalıtaş 2 duruşma bugün

1 Mayıs Mahallesi'nde Taksim Gezi Parkı direnişiyle dayanışma amacıyla sokağa çıkan SODAP üyesi genç işçi, binlerce kişinin olduğu bir eylemde bütün uyarılara rağmen kitlenin içine giren bir aracın çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Ayvalıtaş'ın ölümüyle ilgili davanın ikinci duruşması bugün 13.30'da Kartal Anadolu Adliyesi'nde görülecek.

21 Kasım tarihinde görülen ilk duruşmada Ayvalıtaş'a bilinçli çarptığı iddia edilen sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Hazırlanan iddianamede kazanın gerçekleştiği MOBESE görüntülerine yer verilmemiş, avukatlar bu duruma itiraz etmişti. Bir önce ki duruşma bir hayli gergin geçmiş, polisin adliye önünde sıktığı biber gaz sonucunda Gezi Şehitleri'nin aileleri de etkilenmişti. Duruşma küçük bir salonda görülmüş, sol basın duruşmaya alınmamıştı. Duruşmanın sözlü ve görüntülü kaydının alınması, polisin dışarı çıkartılması ve büyük duruşma salonu tahsisi talepleri mahkeme tarafından reddedildimişti. Duruşmaya silahlı giren polislerin tespiti için salondaki kamera görüntülerine bakılması istendi, ancak kayıt tutulmadığı anlaşılmıştı.

Mehmet Ayvalıtaş'ın annesi Fadime Ayvalıtaş 13 Aralık tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi. Gezi Şehitleri'nin aileleri ve Ayvalıtaş'ın davasının takipçileri tüm anneleri Ayvalıtaş davasına çağırdı. Önce ki gün duruşması olan Ali İsmail Korkmaz'ın abisi Gürkan Korkmaz twitter hesabından “Gözün arkada kalmasn Fadime Anam. Annem gibi katilin yüzüne bakamayacaksn ama biz orada olacağz. Biz mücadele edeceğiz” diyerek destek verdi.
 

Kaynak : Sol Haber

Diğer Haberler

0 Yorum

    Henüz kimse yorum eklememiş.

Yorum Yap