Paris katliamı mecliste

Paris katliamı mecliste

BDP, Paris katliamını Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e sorarak, konuyu Meclis'e taşıdı.


Radyo Dersim - BDP  Tutuklu Şırnak Milletvekili Selma Irmak, BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken aracılığıyla, Paris katliamına ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e yazılı soru önergesi verdi. Irmak önergesinde, Ömer Güney'in halen Fransa'da tutuklu bulunduğunu hatırlatarak, "Yine Fransız adli makamları tarafından başlatılan soruşturmadan kısa bir süre sonra, Türkiye de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla Ömer Güney hakkında bir soruşturma başlatmış olup, Fransız adli makamları, cinayet nedenleri ve faillerinin bulunması noktasında Ömer Güney'in Türkiye bağlantılarının hayati önemde olduğunu belirterek, Ömer Güney'in Türkiye'de yapmış olduğu telefon görüşmelerinin tespit edilmesi ve bu kişilerin ifadelerinin alınmasının yürütülen soruşturmaya katkı sağlayacağını, bu konu ile ilgili olarak Türkiye adli makamlarından işbirliği ve yardım talepleri olacağını ifade etmişlerdir" dedi.

"Devrimci Karargah soruşturmasında deşifre olan istihbarat elemanı Murat Şahin'in Paris suikastı zanlısı Ömer Güney'i tanıdığını iddia etmesi ve bu konuda savcıya ifade vermeye hazır olduğunu söylemesi önemli bir gelişmedir" diyen Irmak, Güney'in Türkiye ziyaretlerine dikkat çekti.

'Ömer Güney hangi kurum istihbaratına mensuptur?'

Irmak, Bakan Ergin'e şu soruları yöneltti: "Fransa'da işlenen cinayetlerle ilgili olarak hâlihazırda tutuklu bulunan Ömer Güney hangi kurum istihbaratına mensuptur? Paris suikasti davası ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma hangi aşamadadır? Ömer Güney'in Türkiye'de yapmış olduğu telefon görüşmelerinin ve telefon ile iletişim kurulan kişiler tespit edilmiş midir? Hâlihazırda telefon numaraları ve ait olduğu kişilerin tespitine yönelik bir araştırma yapılmış mıdır? Ömer Güney'in iletişim içerisinde olduğu kişilerin ifadelerinin alınması noktasında yürütülen çalışmalar ne aşamadadır? Devrimci Karargâh davasıyla deşifre olup emniyette istihbarat elemanı olduğunu söyleyerek salıverilen Murat Şahin hangi istihbarat kurumuna mensuptur? Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca; Ömer Güney soruşturmasını yürüten savcılığa konuyla ilgili ifade vermeye hazır olduğunu beyan eden Murat Şahin'in bilgisine başvurulmuş mudur? Savcılık Ömer Güney'in Türkiye'de görüştüğü kişilere ulaşmış mıdır?" DİHA

Diğer Haberler

0 Yorum

    Henüz kimse yorum eklememiş.

Yorum Yap