Seyit Rıza’nın Heykelini Dikmek Suç Değil

Seyit Rıza’nın Heykelini Dikmek Suç Değil

Tunceli Belediyesi tarafından Seyit Rıza’nın heykelini Kışla Meydanı’na dikmesiyle ilgili suç duyurusunu değerlendiren savcılık, suç unsuru bulmadı.

15 Kasım 1937'de Elazığ’da idam edilen Seyit Rıza’nın heykeli 2010 yılında Tunceli Belediyesi tarafından Kışla Meydanı’na dikildi.

29 Temmuz 2010 tarihinde açılışı yapılan Seyit Rıza’nın heykelinin dikilmesinin hemen ardından Tunceli Emniyet Müdürlüğü, fotoğraf ve kamera görüntüleri ile Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, heykelin dikilmesinin yasalara aykırı olup olmadığının araştırılıp tespit edilerek, gerekli işlemlerin yapılması konusunda suç duyurusunda bulundu.

‘SUÇ UNSURU YOK’

Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı suç duyurusunun savcılık tarafından 2 yıl aradan sonra sonuçlandırıldığı ortaya çıktı. Heykelle ilgili geçen yıl Nisan ayında karar alan savcılık, Seyit Rıza’nın heykelinin dikilmesiyle ilgili suç olabilecek herhangi bir delil ya da bulguya rastlanılmadığı ve suç unsurunun oluşmadığı gerekçesiyle kavuşturmaya gerek görülmediği kararı verdiği ortaya çıktı.

ŞAHİN: BRONZDAN YENİSİNİ YAPACAĞIZ

Seyit Rıza'nın helkelini yaptıran Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, heykelin kaldırılacağını düşündükleri için bronzdan yapmadıklarını belirterek şunları söyledi:
"Biz heykeli yaptırdığımız zaman Türkiye 'nin demokratikleşmesi konusunda ciddi tartışmalar vardı ve heykelin kaldırılabileceğini düşündüğümüz için bronzdan yapmadık. Sert plastikten yaptık. Şimdi bronz bir heykel ve Dersim katliamı sırasında katledilen kadınları sembolize eden daha farklı bir heykel yapıyoruz. Seyit Rıza'nın heykelini de yeniden bronz olarak yaptıracağız."
Belediye Başkanı Edibe Şahin, yargının böyle bir karar vermesinin önemli olduğunu vurgulayarak, "Devlet artık bu karardan sonra Dersim katliamı ile yüzleşmelidir" dedi.

 

Diğer Haberler

0 Yorum

    Henüz kimse yorum eklememiş.

Yorum Yap