Yetki Tartışması

Yetki Tartışması

Dersim'de kadın garson çalıştıran birahanelerde son 10 yılda yaşanan olaylarda 6 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Tunceli'de kadın garson çalıştıran birahaneler, fuhuş yaptırıldığı ve yozlaşmaya neden oldukları gerekçesiyle zaman zaman taşlı ve sopalı saldırılara uğruyor.  Son on yılda bu birahanelerde yaşanan olaylarda 6 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de yaralandı.

En son geçtiğimiz hafta kentte kadın garson çalıştıran bir birahaneye maskeli bir grup tarafından taşlı saldırı düzenlenmiş, grup polisin müdahalesiyle dağıtılmıştı. Son yaşanan olayın ardından birahanelerle ilgili denetim yetkisi de tartışma konusu oldu.

Konuyla ilgili Tunceli Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak, Dersim'de bar, birahane, içkili lokantalar şeklinde bay ve bayan garson çalıştıran işletmelere ruhsat verme ve iptal etme yetkisinin Belediye Kanunu ve İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmelik gereği Dersim Belediye Başkanlığı'nda olduğu belirtildi.


 

Açıklamada, "Bu işyerlerinin denetiminde İl Emniyet Müdürlüğü İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 37. maddesi gereğince, sadece genel güvenlik ve asayiş yönüyle kimlik kontrolü, silah, aranan şahıslar gibi genel güvenlik ve asayiş taraması ve suç tespit edilmesi halinde gerekli adli işlem yapılmakta mevzuata aykırılık tespit edilmesi halinde ise para cezası uygulanmakta ve ilgili kuruma bildirilmektedir. Söz konusu işletmelerin verilen ruhsat ve çalışma şartları gereği uygun işletmecilik yapıp yapmadıklarının denetimi ve ruhsat iptali ise Belediye Başkanlığı tarafından yürütülmektedir" ifadelerine yer verildi.

YETKİ TARTIŞMALARINA BELEDİYE BAŞKANI DA KATILDI

Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamanın ardından Belediye Başkanı Edibe Şahin de belediye meclis üyeleri ve kent kadın konseyiyle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Tunceli'de toplamda 28 içkili mekan bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Edibe Şahin, "Bunlardan zaman zaman gündeme gelen yerler birahane olarak işletilmeyen başka amaçla işletilen yerler. Yoksa birahanelerde kadın barmaidlerin çalışmasına kimse karşı değil. Buradaki kadınlar konsomatris olarak çalıştırılıyor" dedi.

Mekanlarla ilgili yaptırım güçleri olduğunu belirten Başkan Şahin, "Meclis olarak içki haritasının krokisini daralttık. Bu tür sorunlu birahaneler el değiştirdikleri anda içki ruhsatları iptal edilebilecekti. Bu birinci tedbir bu. İkinci olarak denetimlerle ilgili belediyenin yetkisi var. Ancak siz de taktir edersiniz ki Dersim küçük bir yer. Bizim zabıtalarımız denetime gittikleri zaman ilgili yerler tedbir aldığı için suçüstü yapamıyoruz. Bu konuda emniyet müdürlüğünden tutanak gönderilmesi konusunda talepte bulunduk. Emniyet tutanakları bize gönderdiğinde rahatlıkla işlem yapmaktayız. Çünkü onlar suçüstü yapabiliyor. Bu güne kadar emniyetten 33 tutanak geldi encümen olarak hemen bunlarla ilgili kararlar aldık. Toplamda 380 gün kapatma ile 33 bin TL civarında para cezası kestik" diye konuştu.

 

Bu tarz işletmelerin tümden kapatılmasının ildeki en büyük mülki idare amirinin talimatıyla olabileceğini kaydeden Şahin, "2559 sayılı kanunun 8. maddesine göre tutanaklar geldiğinde 30 günü geçmemek üzere mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından 30 gün men edebiliyor. Bu mekanların sürekli kapatabilmesi için bir yıl içinde üç defa faaliyetten men edilen işyerlerinde bu fiiller tekrar işlendiği taktirde işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı mahallin en büyük mülki idare amirinin bildirimi üzerine yetkili idareler tarafından beş gün içinde iptal edilir. Yani ilgili mülki amir bize diyecek ki kapatmayı uygulayabilirsiniz biz de belediye olarak kapatırız" dedi

Diğer Haberler

0 Yorum

    Henüz kimse yorum eklememiş.

Yorum Yap